МАО
Науково-дослідний інститут
Миколаївська астрономічна обсерваторія


Міністерство освіти і науки
right
Русский English Українська
   
2011-03-03 16:02:07

Дослідження об'єктів навколоземного космічного простору проводяться у Лабораторії навколоземній астрономії (ЛНА), яка була заснована у 2000 р. Завідувач лабораторією кандидат фізико-математичних наук, старший науковий співробітник Шульга Олександр Васильович.

ЛНА включає в себе три сектори:

    * Сектор геокосмосу

    * Сектор астрометрії потенційно-небезпечних об'єктів сонячної системи

    * Науково-технічна група

Сектор геокосмосу вирішує завдання, пов'язані зі спостереженням штучних космічних об'єктів (КО) в навколоземному космічному просторі. Співробітниками сектору розроблені методи спостережень рухомих щодо зірок об'єктів на нерухомому телескопі. Розроблені методи дозволяють з пролонгованою експозицією отримувати зображення КО з будь-якою швидкістю руху. Проводиться контроль похибки вимірювань шляхом порівняння координат ШСЗ, оснащених кутовими відбивачами, з ефемеридою International Laser Ranging System. Похибка спостережень КО на телескопах НДІ МАО представлена ​​в таблиці 1. Спільно з Одеською АТ розробляється чисельна модель руху ШСЗ. Сформовано і підтримується каталог елементів орбіт КО. Співробітниками сектору виконувалися роботи по супроводженню елементів запуску ракетоносіїв Дніпро, а також спостереження за програмою Системи контролю та аналізу космічної обстановки України.

Крім того, в секторі проводяться роботи по формуванню узагальненого індексу обурення повного електронного вмісту іоносфери на базі вимірів апаратно-програмного комплексу (АПК), розробленого в НДІ МАО. До складу АПК входять:

- Комплекс нахиленого зондування іоносфери в СДХ діапазоні вздовж радіотрасс DCF-Миколаїв і РБУ-Миколаїв;

- Вимірювач рівня імпульсного електромагнітного випромінювання (ІЕМІ);

- Комплекс програм аналізу повного електронного вмісту (ПЕЗ) іоносфери за даними вимірювань міжнародної мережі перманентних GPS-станцій;

- Вимірювач сейсмічних хвиль деформації на базі астрономічного маятникового годинника Федченко (АГФ).

У секторі астрометрії потенційно-небезпечних об'єктів Сонячної системи проводяться роботи по спостереженню астероїдів, що зближуються із Землею, в період максимального зближення. Спостереження проводяться на телескопах ШАК та Мобітел з використанням комбінованого методу спостережень. За результатами спостережень на телескопі ШАК за 2008-2010 р.р. СКП положень АСЗ 12-16m щодо ефемериди Лабораторії реактивного руху США склала ± 0.25 "- ± 0.56". За результатами спостережень на телескопі Мобітел (КТ-50) за 2010 р. для АСЗ 12-18m СКП склала ± 0.13 "- ± 0.37".

У 2010р. розпочато роботи по спостереженню метеорів в оптичному і радіодіапазоні. Розроблено програмне забезпечення по автоматичній реєстрації метеорів в оптичному діапазоні, апробовано методику спостережень метеорів за сигналами FM радіостанцій з використанням антени типу «хвильовий канал» та опрацьовано піврічний масив даних моніторингових спостережень метеорів в FM діапазоні.

Науково технічна група (НТГ) займається розробкою і модернізацією телескопів. У НДІ МАО діють два телескопи, які розробленні і створені НТГ - ШАК (2004р.) і Мобітел (2009р.). Група брала участь у модернізації телескопів АЗТ-8 і АЗТ-28 Національного центру управління та випробування космічних засобів (м. Євпаторія). Крім того, співробітниками НТГ встановлені телевізійні канали для спостереження низькоорбітальних космічних об'єктів на телескопах астрономічних обсерваторій Львова та Ужгорода.

НТГ займається розробкою програмного забезпечення для автоматичного керування телескопами і процесом спостережень. Розроблене ПЗ використовується на телескопах АМК, ШАК, Мобітел, АЗТ-8, АЗТ-28, ТПЛ-1М в астрономічних обсерваторіях Львова та Ужгорода.

Групою розроблена поворотна платформа - механічний пристрій, що повертає ПЗЗ-камеру навколо осі об'єктива телескопа. Поворот ПЗЗ-камери забезпечує можливість використання режиму синхронного переносу заряду (time delay and integration) для об'єктів з довільним напрямком руху.

В даний час в ЛРА проводяться роботи в рамках фундаментальних науково-дослідних робіт:

    * Визначення високоточних координат об'єктів природного походження, які максимально наблизилися до Землі, із застосуванням оригінальних ПЗЗ-технологій. Керівник Шульга А.В., 2010-2012 р.р., № 0110U000259;

    * Дослідження динаміки орбітального руху об'єктів навколоземного космічного простору за результатами спостережень наземними оптичними і радіотехнічними засобами. Керівник Шульга А.В., 2011-2013 р.р., № 0111U000084.